UUDET JÄSENET

Suomalaisen Tiedeakatemian uudet jäsenet

Tiedeakatemia jakantuu kahteen osastoon, matemaattis-luonnontieteelliseen sekä humanistiseen. Tiedeakatemian varsinaisiksi jäseniksi kutsutaan ansioituneita suomalaisia tieteenharjoittajia. Uudet jäsenet valitaan vuosikokouksessa huhtikuussa.

Lisätietoja jäsenistä löytyy Jäsenet-sivulta.

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006

2014

Vuosikokouksessa 11.4.2014 valittiin 31 uutta kotimaista jäsentä ja seitsemän ulkomaista jäsentä.

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Moncef Gabbouj (Tampereen teknillinen yliopisto)
Yrjö Helariutta (Helsingin yliopisto)
Ari Jokinen (Jyväskylän yliopisto)
Jarkko Kari (Turun yliopisto)
Esko Kauppinen (Aalto-yliopisto)
Juha Kinnunen (Aalto-yliopisto)
Mikael Knip (Helsingin yliopisto)
Reko Leino (Åbo Akademi)
Kaisa Miettinen (Jyväskylän yliopisto)
Pekka Niemelä (Turun yliopisto)
Mikko Niemi (Helsingin yliopisto)
Pertti A. J. Panula (Helsingin yliopisto)
Pasi Puttonen (Helsingin yliopisto)
Olli Raitakari (Turun yliopisto)
Outi Vaarala (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos)
Hanna Vehkamäki (Helsingin yliopisto)
Kristiina Wähälä (Helsingin yliopisto)

Humanistinen osasto:

Mervi Helkkula (Helsingin yliopisto)
Olli Koistinen (Turun yliopisto)
Anne Kovalainen (Turun yliopisto)
Kari Kuusiniemi (Korkein hallinto-oikeus)
Matti Laine (Åbo Akademi)
Markku Lanne (Helsingin yliopisto)
Jari Lavonen (Helsingin yliopisto)
Pirjo Markkola (Jyväskylän yliopisto)
Virpi Mäkinen (Helsingin yliopisto)
Heikki Pihlajamäki (Helsingin yliopisto)
Tuula Sakaranaho (Helsingin yliopisto)
Jukka Sihvonen (Turun yliopisto)
Juha Siltala (Helsingin yliopisto)
Hannu Simola (Helsingin yliopisto)

Ulkomaiset jäsenet:

Gunnel Engwall (Tukholman yliopisto)
Ove Eriksson (Stockholm University)
Björn Hånell (Swedish University of Agricultural Sciences)
Jan Klabbers (Helsingin yliopisto)
Ernest Lepore (Rutgers Center for Cognitive Science)
Christoph Levin (Münchenin yliopisto)
Kenneth Ruud (Tromssan yliopisto)


2013

Vuosikokouksessa 12.4.2013 valittiin 30 uutta kotimaista jäsentä ja kuusi ulkomaista jäsentä.

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Laura Alakukku (Helsingin yliopisto)
Kari Eskola (Jyväskylän yliopisto)
Jarkko Hantula (Metla)
Iiro Honkala (Turun yliopisto)
Heikki Huikuri (Oulun yliopisto)
Marjo-Riitta Järvelin (Imperial College London)
Esa Kallio (Ilmatieteen laitos)
Ilkka Kilpeläinen (Helsingin yliopisto)
Erkki Korpimäki (Turun yliopisto)
Jarkko Koskinen (Geodeettinen laitos)
Matti Lassas (Helsingin yliopisto)
Anna-Elina Lehesjoki (Helsingin yliopisto ja Folkhälsan)
Ilkka Niemelä (Aalto-yliopisto)
Pekka Orponen (Aalto-yliopisto)
Timo Otonkoski (Helsingin yliopisto)
Otso Ovaskainen (Helsingin yliopisto)
Jarkko Saarinen (Oulun yliopisto)
Seppo Salminen (Turun yliopisto)
Heikki Salo (Oulun yliopisto)
Heikki Seppä (Helsingin yliopisto)
Timo Strandberg (Oulun yliopisto)
Heikki Tenhu (Helsingin yliopisto)
Jorma Toppari (Turun yliopisto)

Humanistinen osasto:

Marja-Liisa Helasvuo (Turun yliopisto)
Tapio Hämynen (Itä-Suomen yliopisto)
Matti Keloharju (Aalto-yliopisto)
Sirpa Leppänen (Jyväskylän yliopisto)
Pekka Martikainen (Helsingin yliopisto)
Laura Stark (Jyväskylän yliopisto)
Marja Vauras (Turun yliopisto)

Ulkomaiset jäsenet:

Stefan Arnborg (KungligaTekniska Högskolan)
Jean Brickmont (Université Catholique de Louvain la Neuve)
Mats Jonson (Göteborg University)
Nikolai P. Laverov (Venäjän Tiedeakatemia)
Sanjit K. Mitra (University of California Santa Barbara)
Victor G. Sanaev (Moskovan valtiollinen metsäyliopisto)


2012

Vuosikokouksessa 13.4.2012 valittiin 27 uutta kotimaista jäsentä ja kolme ulkomaista jäsentä.

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Paula Eerola (Helsingin yliopisto)
Annele Hatakka (Helsingin yliopisto)
Klaus Hedman (Helsingin yliopisto)
Timo Huttula (Suomen ympäristökeskus)
Ilkka Julkunen (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos)
Miska Luoto (Helsingin yliopisto)
Jaakko Kangasjärvi (Helsingin yliopisto)
Juha Kere (Karolinska Institutet)
Kyösti Kontturi (Aalto-yliopisto)
Riitta Lahesmaa (Turun biotekniikan keskus)
Marja Mutanen (Helsingin yliopisto)
Aarno Palotie (Suomen molekyylilääketieteen instituutti)
Päivi Peltomäki (Helsingin yliopisto)
Tapio Salmi (akatemiaprofessori, Åbo Akademi)
Arto Urtti (Helsingin yliopisto)

Humanistinen osasto:

Kimmo Alho (Helsingin yliopisto)
Tuomas Forsberg (Tampereen yliopisto)
Tuomas Huumo (Turun yliopisto)
Kimmo Katajala (Itä-Suomen yliopisto)
Heikki Kulla (Turun yliopisto)
Tuula Linna (Lapin yliopisto)
Hannu Mustakallio (Itä-Suomen yliopisto)
Kimmo Nuotio (Helsingin yliopisto)
Anne Birgitta Pessi (Helsingin yliopisto)
Mikko Puhakka (Oulun yliopisto)
Katri Räikkönen (Helsingin yliopisto)
Lotte Tarkka (Helsingin yliopisto)

Ulkomaiset jäsenet:

Tadeusz Iwaniec (Syracuse University)
Jürgen Troe (Georg-August-Universität Göttingen)
Jouni Uitto (Thomas Jefferson University)

Takaisin ylös


2011

Vuosikokouksessa 15.4.2011 valittiin 21 uutta kotimaista jäsentä ja yksi ulkomainen jäsen.

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Jyrki Heino (Turun yliopisto)
Mikko Hupa (Åbo Akademi)
Matti Leino (Jyväskylän yliopisto)
Markku Ollikainen (Helsingin yliopisto)
Pentti Saikkonen (Helsingin yliopisto)

Humanistinen osasto:

Veikko Anttonen (Turun yliopisto)
Ismo Dunderberg (Helsingin yliopisto)
Yrjö Engeström (Helsingin yliopisto)
Mika Hemmo (Helsingin yliopisto)
Pauli Kettunen (Helsingin yliopisto)
Matti Kortteinen (Helsingin yliopisto)
Veli-Matti Kärkkäinen (Fullerin teologisen seminaari, USA)
Maria Lähteenmäki (Itä-Suomen yliopisto)
Jukka Mähönen (Turun yliopisto)
Jaakko Pehkonen (Jyväskylän yliopisto)
Matti Peltonen (Helsingin yliopisto)
Tapio Raunio (Tampereen yliopisto)
Timo Saarinen (Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu)
Gabriel Sandu (Helsingin yliopisto)
Eija Ventola (Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu)
akatemiaprofessori Tuija Kaarina Pulkkinen

Ulkomaiset jäsenet:

Michael Ann Holly (Clark Art Institute, USA)

Takaisin ylös


2010

Vuosikokouksessa 12.4.2010 valittiin 23 uutta kotimaista jäsentä ja viisi ulkomaista jäsentä.

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Eija Kalso (Helsingin yliopisto)
Maarit Karppinen (Aalto-yliopiston teknillinen korkeakoulu)
Pekka T. Männistö (Helsingin yliopisto)
Esa Mäntysaari (MTT / Helsingin yliopisto)
Petri Pellikka (Helsingin yliopisto)
Asla Pitkänen (Itä-Suomen yliopisto)
Annamari Ranki (Helsingin yliopisto)
Heikki Ruskoaho (Oulun yliopisto)
Tuula Salo (Oulun yliopisto)
Rainer Salomaa (Aalto-yliopiston teknillinen korkeakoulu)
Ritva Serimaa (Helsingin yliopisto)
Hilkka Soininen (Itä-Suomen yliopisto)
Teemu Teeri (Helsingin yliopisto)
Hely Tuorila (Helsingin yliopisto)
Harri Vasander (Helsingin yliopisto)

Humanistinen osasto:

Heikki Halila (Helsingin yliopisto)
Ville Lukkarinen (Helsingin yliopisto)
Heikki Paloheimo (Tampereen yliopisto)
Anssi Peräkylä (Helsingin yliopisto)
Hanna Snellman (Jyväskylän yliopisto)
Rune Stenbacka (Svenska Handelshögskolan)
Olli Tahvonen (Metsäntutkimuslaitos)
Kirsi Vainio-Korhonen (Turun yliopisto)

Ulkomaiset:

Richard Eldridge (Swarthmore College)
Erik W. Grafarend (University of Stuttgart)
Linda Hutcheon (University of Toronto)
Arto Nurmikko (Brown University)
Suzanne Romaine (Oxford University)

Takaisin ylös


2009

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Tero Harju (Turun yliopisto)
Heikki Henttonen (Metsäntutkimuslaitos)
Elina Ikonen (Helsingin yliopisto)
Jaakko Kaprio (Helsingin yliopisto)
Tero Kilpeläinen (Jyväskylän yliopisto)
Jussi Kukkonen (Joensuun yliopisto)
Veli-Matti Kähäri (Turun yliopisto)
Jukka Maalampi (Jyväskylän yliopisto)
Johanna Mappes (Jyväskylän yliopisto)
Seppo Meri (Helsingin yliopisto)
Markku Poutanen (Geodeettinen laitos)
Craig Primmer (Turun yliopisto)
Mikko Ritala (Helsingin yliopisto)
Kari Rummukainen (Helsingin yliopisto)
Riitta Salmelin (Teknillinen korkeakoulu)
Mika Scheinin (Turun yliopisto)
Petteri Taalas (Ilmatieteen laitos)
Mauri Valtonen (Turun yliopisto)

Humanistinen osasto:

Pekka Hakamies (Turun yliopisto)
Heikki Hämäläinen (Turun yliopisto)
Klaus Karttunen (Helsingin yliopisto)
Tapio Lappi-Seppälä (oikeuspoliittinen tutkimuslaitos)
Ildikó Lehtinen (Kulttuurien museo)
Anna Mauranen (Helsingin yliopisto)
Martti Nissinen (Helsingin yliopisto)
Marjatta Palander (Joensuun yliopisto)
Markku Peltonen (Helsingin yliopisto)
Kimmo Rentola (Turun yliopisto)
Liisa Tiittula (Tampereen yliopisto)
Uskali Mäki (Helsingin yliopisto)
Timo Vihavainen (Helsingin yliopisto)

Ulkomaiset:

Angelos Chaniotis (All Souls College, Oxford)
Donald G. Saari (Kalifornian yliopiston, Irvine)
Sergej Zilitinkevich (Ilmatieteen laitos)

Takaisin ylös


2008

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eero Hanski (Oulun yliopisto)
Risto Ilmoniemi (TKK)
Jukka Jernvall (Helsingin yliopisto)
Outi Krause (TKK)
Marikki Laiho (Helsingin yliopisto)
Hannu Oja (Tampereen yliopisto)
Vieno Piironen (Helsingin yliopisto)
Markku Savolainen (Oulun yliopisto)
Antti Valmari (Tampereen teknillinen yliopisto)
Yrjö Viisanen (Ilmatieteen laitos)

Humanistinen osasto:

Henry Bacon (Helsingin yliopisto)
Lauri Harvilahti (Helsingin yliopisto)
Mika Kajava (Helsingin yliopisto)
Jyrki Kalliokoski (Helsingin yliopisto)
Jukka Korpela (Joensuun yliopisto)
Christian Krötzl (Tampereen yliopisto)
Aila Lauha (Helsingin yliopisto)
Matti Sintonen (Tampereen yliopisto)

Ulkomaiset:

Raymond (Ray) Bradley (Massachusettsin yliopisto, Amherst)
Maarit Jänterä-Jareborg (Upsalan yliopisto)
Martin Kusch (Cambridgen yliopisto)
April McMahon (Edinburghin yliopisto)
Margot Norris (Kalifornian yliopisto, Irvine)
Harm Pinkster (Amsterdamin yliopisto)
Bernhard Rieger (Münchenin teknillinen korkeakoulu)
Michael Welker (Heidelbergin yliopisto)

Takaisin ylös


2007

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Heikki Joensuu (Helsingin yliopisto)
Timo Jääskeläinen (Joensuun yliopisto)
Kimmo Kahma (Merentutkimuslaitos)
Hanna Kokko (Helsingin yliopisto)
Esa Risto Korpi (Helsingin yliopisto)
Ilmo T. Kukkonen (Geologian tutkimuskeskus)
Kari Laasonen (Oulun yliopisto)
Marja-Liisa Riekkola (Helsingin yliopisto)
Eero Saksman (Jyväskylän yliopisto)
Ari Sihvola (Teknillinen korkeakoulu)
Erkki Somersalo (Teknillinen korkeakoulu)
Jussi Timonen (Jyväskylän yliopisto)
Tapio Visakorpi (Tampereen yliopisto)
Anu Wartiovaara (Helsingin yliopisto)

Humanistinen osasto:

Markku Filppula (Joensuun yliopisto)
Jukka Gronow (Uppsalan yliopisto)
Riho Grünthal (Helsingin yliopisto)
Olli Kangas (Kansaneläkelaitos)
Kari Keinästö (Turun yliopisto)
Jukka Kekkonen (Helsingin yliopisto)
Jussi Niemi (Joensuun yliopisto)
Raija-Leena Punamäki-Gitai (Tampereen yliopisto)
Juuso Välimäki (Helsingin kauppakkorkeakoulu)
Ilkka Pyysiäinen (Helsingin yliopisto)

Ulkomaiset:

Benny Gerber (Jerusalemin hebrealainen yliopisto ja Kalifornian yliopisto, Irvine)
Bengt Holmström (Massachusetts Institute of Technology)
Steven V. Ley (Cambridgen yliopisto)
Alexander Parshin (Venäjän Tiedeakatemian Kapitza instituutti) ja Senior Manager
Phokion Kolaitis (IBM Almaden Research Center, San Jose USA)

Takaisin ylös


2006

Matemaattis-luonnontieteellinen osasto:

Harri Andersson (Turun yliopisto)
Leif C. Andersson (Helsingin yliopisto)
Keijo Hämäläinen (Helsingin yliopisto)
Jouko Korppi-Tommola (Jyväskylän yliopisto)
Hannu E. J. Koskinen (Helsingin yliopisto)
Sirpa Kurppa (Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus)
Juha-Pekka Lunkka (Oulun yliopisto)
Kaisa Nyberg (Teknillinen korkeakoulu)
Martti Puska (Teknillinen korkeakoulu)
Päivi Törmä (Jyväskylän yliopisto)
Seppo Ylä-Herttuala (Kuopion yliopisto)
Johanna Vilkki (Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus)

Humanistinen osasto:

Jarkko Hautamäki (Helsingin yliopisto)
Johanna Laakso (Wienin yliopisto)
Raija Sollamo (Helsingin yliopisto)
Irma Sulkunen (Tampereen yliopisto)
Kirsi Tirri (Helsingin yliopisto)
Jarmo Tuomisto (Turun yliopisto)
Seppo Zetterberg (Jyväskylän yliopisto)

Ulkomaiset:

Pier Marco Bertinetto (Scuola Normale Superiore, Pisa)
Peter Clark (Helsingin yliopisto)
Asbjörn Moen (Trondheimin yliopisto)
Peter Wadhams (Cambridgen yliopisto)

 

Takaisin ylös